Ułatwienia dostępu
Jak długo karmić piersią
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca:
Autorytety medyczne nie wskazują do kiedy możesz karmić piersią.
Uwaga: Mleko modyfikowane nie jest pokarmem uzupełniającym.
Mleko nie traci wartości odżywczych
Mleko kobiece jest niezwykle cenne nie tylko dla noworodka, ale również dla dziecka powyżej pierwszego roku życia. Pełen skład mleka kobiecego nie został jeszcze zbadany, a więc żadna mieszanka nie jest w stanie go zastąpić.
Jak często karmić piersią noworodka i małe niemowlę
Powinnaś zacząć karmienie w pierwszej godzinie życia dziecka. Z wyjątkiem pierwszych 12 godzin życia dziecka, we wczesnym okresie karmienia piersią powinnaś przystawiać noworodka do piersi:
Powinnaś karmić „na żądanie” – gdy dziecko sygnalizuje głód: otwiera buzię, wysuwa język, kręci głową czy ssie paluszki. Jeżeli noworodek śpi, obudź go do karmienia po 3–4 godzinach, licząc od początku ostatniego karmienia.
Gdy dziecko kończy 6 miesięcy…
Nie ma potrzeby, żebyś wprowadzała mleko modyfikowane. Twój własny pokarm nie traci wartości odżywczych, dalej jest podstawą żywienia niemowlęcia. W tym wieku dziecko spożywa już także inne produkty uzupełniające takie jak warzywa, owoce, mięso czy kasze.
Żeby zapewnić odpowiednią ilość mleka, dalej powinnaś karmić niemowlę zwykle 6-8 razy na dobę. Gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia, liczba karmień jest niższa: do 3 – 5 razy na dobę. Pamiętaj jednak, że w tym czasie pokarmy stołu rodzinnego stanowią już istotną część jadłospisu dziecka.
Jakie są korzyści z karmienia piersią dla dziecka
Karmienie piersią przede wszystkim zmniejsza ryzyko:
Ciekawe materiały do pobrania:
Mleczna droga – magazyn - http://www.archiwum.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2017/12/mleczna-droga-magazyn.pdf [plik PDF; 5,6 MB]
Żródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia